Działamy nieprzerwalnie od 2001 roku

Upgrade wersji PHP

Wygaśnięcie wsparcia PHP dla wersji 8.0 i niższych

I. Co to jest PHP

  PHP to skryptowy język oprogramowania, który służy do budowania dynamicznych i rozbudowanych serwisów WWW. Najczęściej wykorzystywany jest do pisania stron internetowych szczególnie opartych na CMS (WordPress, Joomla), sklepów internetowych oraz często aktualizowanych serwisów WWW i portali internetowych. Zdecydowana większość stron internetowych www zawiera dzisiaj skrypty php.

II. Rozwój wersji języka PHP i zakończenie wsparcia starszych wersji PHP

  Skryptowy język programowania PHP podlega ciągłemu rozwojowi i aktualizacjom. Obecnie najnowsza wersja PHP 8.3 według wielu testów jest kilka razy szybsza niż każda z poprzednich wersji PHP z serii 5.x czy nawet 7.x. Warto więc zaznaczyć, że wydajność Państwa serwisu może znacznie wzrosnąć, jeżeli zdecydują się Państwo skorzystać z nowszej wersji silnika PHP.

  Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że rozwój języka PHP wiąże się również z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa dla każdej wersji oprogramowania. Terminy wydawania aktualizacji bezpieczeństwa zostały ściśle określone przez twórców PHP i dla zapewnienia bezpieczeństwa Państwa serwisów WWW należy ich przestrzegać. W szczególności przypominamy, że termin wsparcia bezpieczeństwa dla starszych wersji już upłynął:
- dla wersji PHP 5.6 w dniu 31.12.2018
- dla wersji PHP 7.0 w dniu 10.01.2019
- dla wersji PHP 7.1 w dniu 01.12.2019
- dla wersji PHP 7.2 w dniu 30.11.2020
- dla wersji PHP 7.3 w dniu 06.12.2021
- dla wersji PHP 7.4 w dniu 28.11.2022
- dla wersji PHP 8.0 w dniu 26.11.2023
a dla kolejnych wersji PHP:
- 8.1 upłynie w dniu 25.11.2024
- 8.2 upłynie w dniu 08.12.2025
- 8.3 upłynie w dniu 23.11.2026

  Oczywiście dla jeszcze starszych wersji dostępnych wciąż na naszej platformie - tj. poniżej PHP 5.6 - wsparcie to zostało już dawno temu wycofane i niezalecane jest dalsze korzystanie z nieaktualizowanych wersji, gdyż naraża Państwa serwis na zagrożenia płynące z nieaktualnego oprogramowania Państwa strony w internecie. Szczegóły dotyczące wsparcia poszczególnych wersji PHP znajdą Państwo pod adresem: https://php.net/supported-versions.php .

III. Co powinienem zrobić?

1. Zweryfikuj z jakieś wersji php korzysta twoja strona WWW

  Aby zweryfikować z jakiej wersji PHP korzysta Państwa oprogramowanie należy zalogować się do panelu administracyjnego WebAs i w menu Usługi => Domeny w kolumnie PHP odczytać wersję dla każdego wiersza (domeny).

Lista domen z wersją php w WebAs


  Jak zostało to wcześniej powiedziane każda wersja poniżej 8.1 nie jest już od listopada 2023 wspierana, a co za tym idzie niezalecana i powinna być podmieniona.

2. Zaktualizuj i przetestuj serwis www na nowej wersji

  Jeżeli okaże się, że wsparcie dla wersji z której Państwo korzystają wkrótce wygasa, należałoby zmienić wersję na wyższą. Aby zmienić wersję PHP należy w panelu Webas w menu Usługi => Domeny wybrać odpowiednią domenę i na zakładce PHP zaktualizować wersję PHP.

Ustawianie wersji php w WebAs


  Po tej operacji, należy odczekać około 10 minut, a następnie zweryfikować (przeklikać) działanie serwisu www. Weryfikacji wymaga każdy element i moduł serwisu. Taką operację zalecamy zlecić profesjonalistom, najlepiej zwrócić się z tym tematem do firmy która wykonywała Państwu oprogramowanie strony www celem jego aktualizacji. Jeśli potrzebują Państwo pomocy przy tej operacji, a nie mają Państwo kontaktu z autorem Państwa serwisu strony www to można zlecić taką usługę w naszej firmie.

  Operacja uruchomienia nowszej wersji php jest w pełni odwracalna. W sytuacji kiedy okaże się, że na nowszej wersji PHP Państwa serwis nie działa, to oczywiście można ponownie w analogiczny sposób wrócić do wersji starszej i w późniejszym czasie dokonać aktualizacji serwisu oraz ponownego przełączenia na wyższą wersję silnika PHP. Nie należy jednak takiej operacji odkładać na dłużej.

IV. Brak automatycznych aktualizacji

  Pragniemy zaznaczyć, że Wer.pl nie dokonuje automatycznej zmiany wersji PHP na kontach klientów, gdyż wcześniej konieczne jest zweryfikowanie i przetestowanie przez Państwa zgodności aplikacji serwisów WWW z nową wersją PHP. W związku z powyższym sugerujemy konieczność sprawdzenia zgodności z PHP w wersji co najmniej 8.1, a najlepiej do najwyższej możliwej, oraz dokonanie koniecznych zmian ustawień wersji PHP w konfiguracji Państwa strony www za pomocą panelu administracyjnego WebAs, jak to zostało wyżej wskazane. Oczywiście taką operację najlepiej zlecić firmie, która wykonywała dla Państwa serwis strony www.

V. Planowane wyłączenie starszych niewspieranych wersji

  Pragniemy jednocześnie poinformować, że w niedalekiej przyszłości z uwagi na kwestie bezpieczeństwa będziemy zmuszeni wycofać z naszej oferty najstarsze wersje php. Dlatego czym prędzej zalecamy weryfikację i w miarę potrzeby aktualizację i dostosowanie serwisu strony www do obecenych współczesnych wymagań.

Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

Dobry, tani hosting w promocji

Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

Napisz do nas:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.