Działamy nieprzerwalnie od 2001 roku

Co to jest domena internetowa ?

Nowa domena internetowa z końcówką: .pl w promocji za 11zł lub gratis z hostingiem

Zobacz ceny innych domen w promocji - .com, .eu i zagranicznych

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to w skrócie ciąg znaków wpisywany w pasku przeglądarki internetowej. Domena internetowa stosowana jest zarówno w adresie strony www (www.domenainternetowa.pl), poczty internetowej (adres@domenainternetowa.pl), połączeniu ftp (ftp.domenainternetowa.pl) jak i innych rzadziej użytkowanych i bardziej zaawansowanych usługach. Domena www zazwyczaj rejestrowana jest na 1 rok, ale można wybrać również dłuższy okres. Domeny internetowe możemy podzielić na następujące podstawowe grupy:
- najwyższego poziomu (gTLD) - np. com, net, org,
- domeny narodowe (polskie i zagraniczne - ccTLD) - np. pl, de, fr
- domeny narodowe funkcjonalne - np. com.pl, net.pl, info.pl
- domeny narodowe terytorialne - np. waw.pl, krakow.pl, wroc.pl .

Poza wyżej wymienionymi obecnie właściwie każdy dysponując odpowiednimi środkami może złożyć wniosek o przydział inywidualnego adresu np. z nazwą firmy ( .nazwafirmy ) czy usługi ( .usluga ). Od kilku lat istnieje również możliwość rejestracji domen internetowych ze znakami diakrytycznymi danego Państwa tzw. domeny IDN.

Wolne domeny można sprawdzić na stronie wer.pl/domena . Przydziałem i zarządzaniem domenami internetowymi zajmuje się organizacja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), rejestracją poszczególnych internetowych domen narodowych wydelegowane do tego jednostki w danym Państwie (np. Nask, Denic itd). Sprzedażą i zarządzaniem domen internetowych lokalnych i innych tzw. sponsorowanych zajmują się również ośrodki i firmy, które podpisały z ICANN odpowiednie umowy. Przeniesienie nazwy domeny realizowane jest przy pomocy kodu authinfo.

Domeny najwyższego poziomu, a także domeny narodowe i funkcjonalne, służą do określenia przedmiotu działalności danej jednostki np.
- .com oznacza działalnośc komerycjną,
- .org oznacza organizacje niekomercyjne,
- .net oznacza organizacje i firmy działające w sieci internetowej.

Dostawcy usług hostingowych zazwyczaj wraz z przestrzenią na stronę www oferują darmową domenę internetową (np. twójadres.gpe.pl). Najlepsze domeny www dla poszczgólnych projektów wybieramy ze względu na ich tematykę. W domenie można założyć dowolną ilość kont poczty internetowej.

System DNS - translacja nazw domen na adres IP?

Aby domena internetowa była rozpoznawalna dla urządzeń sieciowych ciąg znaków zamieniany jest na ciąg liczbowy i w ten sposób rozpoznawany przez system DNS. System DNS odpowiedzialny jest za przypisanie domeny internetowej do właściwego adresu IP. Dzięki temu po wpisaniu w przeglądarkę nazwy domeny internetowej pobierana jest zawartość strony z serwera o tym adresie IP. W ramach jednego adresu IP może być przypisanych wiele domen internetowych - w takim przypadku za pobranie właściwej treści odpowiedzialny jest już sam system serwera (w zależności od wirtualizacji). Poczta domeny www zakładana jest w ramach usługi hostingowej.

Rejestracja domen

Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

Dobry, tani hosting w promocji

Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

Napisz do nas:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.