Jak sprawdzić co generuje obciążenie
1. Co to jest obciążenie?
Każda strona internetowa składa się z wielu skryptów, które umieszczone są na koncie hostingowym. W momencie gdy internauta chce otworzyć stronę internetową jego przeglądarka wysyła zapytanie do serwera, który obsługuje daną stronę internetową, a ten w zależności od technologi wykorzystanej przez programistę buduje i wysyła stronę internetową do przegladarki interentowej klienta.
Bardziej rozbudowane strony, w szczególności te o wyszukanej grafice, wielu komponentach i wtyczkach wymagają od serwera więcej czasu i wykorzystania większej ilości jego zasobów, a zwłaszcza czasu procesora i rezerwacji pamięci RAM na obsłużenie i przygotowanie treści strony do wyświetlenia. Ten czas jest zliczany i mnożony przez ilość podobnych zapytań użytkowników do danego konta hostingowego, po czym odnoszony jest do możliwości całkowitych maszyny referencyjnej. W ten sposób wyliczamy wykorzystanie maszyny fizycznej przez Państwa konta.
Należy pamiętać, że każda opcja hostingowa ma w swojej specyfikacji limit obciążenia, który właściciel konta hostingowego może wykorzystać. W przypadku przekroczenia tego limitu trzeba spojrzeć na przyczyny tego przekroczenia, o czym mowa poniżej, a w razie braku możliwości optymalizacji zawnioskować do naszej firmy o przejście na wyższy pakiet hostingowy z wyższym limitem obciążenia.
2. Statystyki i raporty obciążenia w WebAs
Szczegółowe raporty nt. obciążenia znajdują się w panelu administracyjnym WebAs pod adresem https://webas.nazwa_domeny.pl (w miejsce nazwa_domeny.pl wpisujemy nazwę swojej domeny) - Menu: Historia/Statystyki. Można tam znaleźć statystyki zbiorcze dla całego konta ftp z ostatnich 30 dni oraz szczegółowe raporty dzienne z rozbiciem na poszczególne domeny.
2.1 Szczegółowe raporty dzienne dla poszczególnych domen
Po zalogowaniu do panelu WebAs klikamy w menu: Historia/Statystyki:
Klikamy zakładkę Domeny, następnie w sekcji Pokaż: klikamy Obciążenie, wybieramy datę i klikamy ok. Ukazują nam się wszystkie domeny podpięte do naszego konta ftp wraz z wygenerowanym przez każdą z nich obciążeniem. Po prawej znajduje się kolumna "Raport" gdzie mamy możliwość kliknąć "Podgląd" raportu dla naszej domeny z wybranego dnia.
Wyniki możemy sobie posortować malejąco lub rosnąco klikając na nagłówek kolumny wg której chcemy sortować, np. wg kolumny "Łącznie".
Aby zobaczyć jakie obciążenie wygenerowała dana domena w ciągu ostatnich 30 dni klikamy na jej nazwę w kolumnie "Domena".
Otrzymujemy podgląd na obciążenie wygenerowane przez daną domenę w każdym z ostatnich 30 dni wraz z możliwością zobaczenia raportu dziennego. Tutaj również możemy posortować sobie wyniki od najwyższego obciążenia do najmniejszego klikając na nagłówek kolumny "Łącznie".
2.2 Statystyki zbiorcze dla całego konta ftp
Aby zobaczyć zbiorcze statystyki dla całego konta ftp z ostatnich 30 dni należy wejść w Menu Historia/Statystyki, kliknąć w zakładkę FTP, następnie w sekcji Pokaż: klikamy Obciążenie. Wyniki możemy podobnie jak poprzednio posortować sobie malejąco aby na górze widzieć wyniki z najwyższym obciążeniem klikając na nagłówek kolumny "Łącznie". Jak klikniemy na wynik obciążenia z danego dnia to przejdziemy do statystyk szczegółowych w rozbiciu na poszczególne domeny z możliwością podglądu raportu z obciążenia.
2.3 Przykładowy raport dzienny obciążenia
W raporcie dziennym obciążenia znajdziemy wiele przydatnych informacji:
- w zależności od robota indeksującego
- w zależności od adresu IP (jakie adresy IP najczęściej odwiedzały naszą stronę i generowały największe obciążenie)
- w zależności od skryptu (jakie skrypty najbardziej obciążały serwer)
- w zależności od wywołania (jakie adresy były najczęściej wywoływane)
2.4 Dodatkowe statystyki
Dodatkowe statystyki dla poszczególnej domeny można znaleźć pod adresem http://stat.nazwa_domeny.pl . Należy również pamiętać, że do obciążenia serwera wliczają się procesy uruchomione z poziomu SSH, połączenia SFTP oraz FTP. Jednak w większości przypadków te procesy nie mają dużego znaczenia. W statystykach domeny po wybraniu danego miesiąca należy przejść do sekcji "URLe". Jeśli potrzebują Państwo specyficznego zestawienia dotyczącego obciążenia danej strony, a dane podane pod adresem http://stat.nazwa_domeny.pl nie są satysfakcjonujące, można dokonać własnej analizy na podstawie logów serwera Apache. Logi dostępne są z poziomu panelu Webas w menu Domeny/Logi/Logi serwera www.
W access_log'ach, pojawia się na końcu 5 kolumn, z których kolejne oznaczają:
- nazwa_usera (nazwa_uzytkownika) - użytkownik, do którego przypisana jest domena
- utime - czas podany w milisekundach, jaki procesor poświęcił na wykonanie zapytania pracując w trybie użytkownika
- stime - czas podany w milisekundach, jaki procesor poświęcił na obsługę w trybie jądra
- cutime,cstime - definicja identyczna jak dla utime i stime, z tym że liczone jest obciążenie jakie wygenerowały procesy potomne (np. dodatkowe
odwołanie do danego polecenia z poziomu skryptu PHP wywołanego przez stronę).
3. WordPress i inne CMS-y wymagają aktualizacji
Dzisiaj większość stron internerowych projektowanych jest za pomocą systemu WordPress. Jest to bardzo wygodne narzędzie, które pozwala tworzyć stronę www nawet najmniej doświadczonym osobom. Należy jednak pamiętać, że to popularne narzędzie jest obiektem częstych ataków, w tym w szczególności wtyczki lub motywy, których autorzy pominęli istotne aspekty bezpieczeństwa. Dlatego też należy pamiętać o regularnych aktualizacjach motywów, wtyczek i samego silnika WordPress. Więcej informacji o aktualizacji WordPress .