Działamy nieprzerwalnie od 2001 roku

Certyfikat SSL Let's Encrypt

Bezpieczena strona www z certyfikatem SSL

Spis treści

1. Czym jest bezpłatny certyfikat SSL Let's Encrypt
2. Dlaczego warto stosować certyfikat Let's Encrypt
3. Czy darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt jest wystarczający i kiedy warto zastosować certyfikat komercyjny
4. Jak mogę uruchomić certyfikat Let's Encrypt i bezpieczne połączenie SSL dla swojej domeny
5. Certyfikaty komercyjne
6. Zleć instalację certyfikatu Let's Encrypt w Wer.pl

Czym jest bezpłatny certyfikat SSL Let's Encrypt

  Let's Encrypt to nazwa certyfikatu SSL utworzonego przez organizację publiczną Internet Security Research Group i wspieraną przez takie znane podmioty jak: Google, Meta (Facebook), Mozilla czy Cisco Akamai Technologies. Jest to najbardziej popularny, udostępniany nieodpłatnie certyfikat szyfrowania, którego ważność wynosi 90 dni.

Certyfikat Let's Encrypt jest certyfikatem niekomercyjnym, tj. nieodpłatnym, ale z drugiej strony nie zapewnia żadnej gwarancji finansowej w przeciwieństwie do certyfikatów komercyjnych. Dla przypomnienia w przypadku certyfikatów komercyjnych w przypadku zdarzenia naruszenia bezpieczeństwa szyfrowania SSL i złamania certyfikatu, wydająca organizacja może wypłacić odszkodowanie lub pokryć pewne straty finansowe do określonej kwoty gwarancji.

Dla naszych klientów zapewniamy mechanizm instalacji i wspiercia automatycznego odnowienia takiego certyfikatu z poziomu panelu WebAs. Wystarczy raz aktywować certyfikat Let's Encrypt dla swojej domeny, a certyfikat będzie automatycznie odnawiany w cyklach co 60 dni zgodnie z zaleceniami wystawcy.

Dlaczego warto stosować certyfikat Let's Encrypt

 • Umożliwia bezpieczne szyfrowane połączenia SSL (https) do Twojego serwisu.
 • Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa promuje w wynikach wyszukiwania strony www dostosowane i zabezpieczone połączeniem i certyfikatem SSL.
 • Certyfikat jest darmowy.
 • Możliwość automatyzacji cyklicznego odnawiania certyfikatu SSL przez panel administracyjny WebAs.

Czy darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt jest wystarczający i kiedy warto zastosować certyfikat komercyjny

 • Certyfikat Let's Encrypt nie zawiera gwarancji finansowej wystawcy w przypadku złamaniu szyfru certyfikatu. Komercyjne certyfikaty np. Commercial SSL dostępne w naszej ofercie udostępniają gwarancję finansową.
 • Certyfikat Let's Encrypt wydawany jest tylko na 60 dni z możliwością jego automatycznego odnowienia. Certyfikaty komercyjne wydawane są na rok.
 • Wydawanie komercyjnych certyfikatów opiera się na wyższym stopniu weryfikacji praw do domeny. Aby zainstalować płatny certyfikat SSL o najniższym stopniu walidacji DV należy potwierdzić dostęp do adresu mailowego w domenie, dla której jest wystawiony certyfikat np. admin@adres-strony.pl, webmaster@adres-strony.pl etc. Taka weryfikacja nie jest wymagana dla darmowych certyfikatów Let's Encrypt. Certyfikat komercyjny świadczy więc o wyższym poziomie bezpieczeństwa i zaufania
 • Nie można zainstalować jednego certyfikatu Let's Encrypt dla wielu domen. Można natomiast zainstalować oddzielny certyfikat dla każdej subdomeny. W przeciwieństwie do tego certyfikaty komercyjne posiadają tzw. wersję Wildcard, która umożliwia zabezpieczenie domeny głównej i subdomen jednym certyfikatem, lub Multidomain która może zabezpieczać wiele domen głównych.
 • Certyfikat Let's Encrypt użytkownik instaluje sobie samodzielnie. Komercyjne certyfikaty SSL zakupione w Wer.pl możemy dla Państwa zainstalować w cenie zakupu certyfikatu.

Podsumowując, bezpłatny certyfikat SSL Let's Encrypt świetnie się sprawdzi w przypadku prostych niekomercyjnych projektów typu prywatna strona czy blog. Natomiast w przypadku komercyjnych projektów, sklepów internetowych lub zabezpieczenia wielu domen i subdomen zalecamy certyfikat komercyjny.

Jak mogę uruchomić certyfikat Let's Encrypt i bezpieczne połączenie SSL dla swojej domeny

Uruchomienie certyfikatu SSL jest proste i intuicyjne, poniżej znajdziesz informację jak wykonać taką czynność w panelu administracyjnym WebAs. Przed uruchomieniem należy pamiętać jednak, że strona internetowa powinna być dostosowana do działania z bezpiecznym szyfrowanym połączeniem SSL, tj. w szczególności wszystkie linki powinny zawierać frazę https (zamiast http). Więcej informacji w temacie na naszym blogu .

Instalacja certyfikatu Let's Encrypt

 • Po zalogowaniu do panelu WebAs należy z menu: 'Usługi' => 'Domeny' => wybrać właściwą domenę.

  Okno wyboru domeny w panelu WebAs
 • W obszarze Certyfikaty SSL ustaw 'TAK' dla opcji 'Zabezpiecz witrynę certyfikatem SSL', a w opcji 'Typ Certyfikatu' należy wybrać Let's Encrypt. Po wybraniu Let's Encrypt rozpocznie się proces weryfikacji dostępności, który może trwać około kilkanaście sekund. Zalecane jest również włączenie opcji 'Wymuś użycie SSL (https://)'. Po wybraniu ww. opcji zatwierdzamy przyciskiem 'Zapisz formularz'.

  Wybór rodzaju certyfikatu Let's Encrypt w panelu administracyjnym WebAs

  Może się okazać, że w opcji 'Typ certyfikatu' Let's Encrypt będzie niedostępny. Przyczyny mogą być następujące:
  - jesteś w trybie dodawania nowej domeny/subdomeny w panelu WebAs. W takim przypadku dodaj domenę i wróć do jej edycji po kilkudziesięciu minutach.
  - jesteś w trybie edycji domeny, ale domena nie działa lub nie kieruje w DNS na adres IP Twojego serwera. W takiej sytuacji należy w panelu rejestratora domeny skierować domenę na nasze serwery DNS, a następnie dodać ją w menu 'Usługi' => 'DNS'.

  Po poprawnym skonfigurowaniu obsługi certyfikatu Let's Encrypt dla swojej domeny powinien się pojawić komunikat: Pomyślnie zainstalowano certyfikat dla domeny np. apartament88.eu . Następnie sprawdzamy zainstalowany certyfikat na liście naszych certyfikatów wybierając w menu panelu administracyjnego WebAs: 'Bezpieczeństwo' => 'Certyfikaty SSL'.

  Menu wyboru certyfikatu w panelu administracyjnym WebAs
  Lista zainstalowanych certyfikatów w panelu WebAs

  Ponieważ na liście domen mamy apartament88.eu, ale i www.apartament88.eu oznacza to, że certyfikat Let's Encrypt certyfikuje połączania z www oraz bez www dla Twojej domeny.

  Weryfikacja działania

  Po odczekaniu około 5 minut sprawdzamy połączenie szyfrowane dla naszej domeny wywołując w przeglądarce internetowej adres naszej domeny po https – czyli w tym przykładzie: https://apartament88.eu/ . Jeśli strona uruchomi się z bezpiecznym połączeniem to należy jeszcze obowiązkowa sprawdzić czy cały serwis (wszystkie podstrony) uruchamiają się poprawnie.

  Okno wyboru domeny w panelu WebAs

  UWAGA

 • Wprowadzony został limit ilości aktywowanych certyfikatów Let's Encrypt w ramach jednej domeny i wynosi on 20 na tydzień
 • Istnieje limit ilości wydanych certyfikatów w ciągu jednostki czasu - tj. w ciągu 3 godzin Let's Encrypt pozwala na wydanie do 300 certyfikatów - więcej informacji: o limitach znajdziesz na https://letsencrypt.org/docs/rate-limits/ . Zgodnie z powyższym w przypadku dużego zainteresowania w momencie dodawania certyfikatu w panelu WebAs może pojawić się błąd o nazwie: "błąd weryfikacji" lub "Wystawiono zbyt wiele certyfikatów. Przekroczono limit wystawień certyfikatów. Spróbuj ponownie później" . Problem nie wynika z wadliwego działania dostarczanego dla Państwa oprogramowania, a jest uwarunkowany wyżej opisanym limitem. W takim przypadku trzeba spróbować ponownie w czasie w którym może być mniejsze zainteresowanie.

  Więcej informacji o projekcie Let's Encrypt znajdziesz na https://letsencrypt.org

  A może jednak komercyjny certyfikat?

  A może jednak stwierdziłeś, że potrzebujesz niezawodnego, profesjonalnego i komercyjnego certyfikatu z gwarancją finansową? Jeżeli tak zapraszamy do przeglądnięcia naszej oferty certyfikatów komercyjnych . Dla naszych klientów mamy przygotowane zawsze atrakcyjne rabaty, a w zamian za zamówienie można liczyć na bezpłatną instalację przez pracowników Wer.pl .

  Zleć instalację certyfikatu Let's Encrypt w Wer.pl

  Instalacja certyfikatu jest prosta, ale przy bardziej wymagającej stronie może okazać się pewnym wyzwaniem. Jeżeli nie czujesz się na siłach, a co więcej zależy ci na profesjonalnym rozwiązaniu możesz zamówić usługę instalacji certyfikatu Let's Encrypt w naszej firmie. W ramach usługi uruchomimy certyfikat i wstępnie przestestujemy stronę. W razie potrzeby wskażemy niedomagania serwisu, które ewentualnie trzeba poprawić. Jeżeli jesteś zainteresowany - zapraszamy do kontaktu.

 • Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

  Dobry, tani hosting w promocji

  Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

  Napisz do nas:

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

  Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.