Limit obciążenia
Monitoring i metodologia pomiaru obciążenia
Spis treści
Monitoring obciążenia
Definicja referencyjnej jednostki obciążenia
Limity obciążenia w pakietach hostingowych
Co gdy limit jest znacznie przekraczany lub przekrocznie trwa dłuższy okres
Na ile wystarcza limit obciążenia
Aktualnie parametry serwera wzorcowego (referencyjnego)
Monitoring obciążenia
Aby zapewnić wysoką jakość świadczonych przez nas usług każdy serwer jest monitorowany również pod kątem obciążenia. Dlatego też udostępniane przez nas pakiety hostingowe (z oferty hostingu współdzielonego) działają tak, aby przeciążenie jednego konta nie miało negatywnego wpływu na pracę usług innych Klientów znajdujących się na tej samej maszynie fizycznej. Dlatego też każdy pakiet hostingowy ma przydzielony określony limit obciążenia. Pakiety hostingowe są umieszczane na serwerze fizycznym w takiej ilości, aby suma przydzielonych dla nich limitów obciążenia + odpowiednio wysoki zapas i bufor bezpieczeństwa nie przekraczała możliwości danej maszyny fizycznej, szczególnie w godzinach szczytu.
Limit obciążenia w stosunku do serwera referencyjnego działa tak, że użytkownicy otrzymują takie same atrybuty bez względu na typ i parametry maszyny fizycznej na której aktualnie znajduje się konto klienta. W szczególności na różnych serwerach fizycznych Klient otrzymuje taki sam limit obciążenia serwera referencyjnego bez względu na rodzaj procesora, macierzy, dysków etc.
Definicja referencyjnej jednostki obciążenia
Założenia
Żeby móc wyliczać obciążenie i kontrolować przypisane limity wyznaczyliśmy referencyjną jednostkę obciążenia. Została ona ustalona statystycznie na 20 serwerach pracujących stabilnie i wydajnie. Pod uwagę brane były tylko te serwery, których load nie przekraczał 4, a dodatkowo obciążenie CPU w godzinach szczytu nie mogło przekraczać 60%.
Do wyliczenia użyte zostały następujące podstawowe parametry serwera mające wpływ na jego działanie - tj:
- Czas użycia procesora,
- Ilość operacji zapisu i odczytu na dysku oraz zużycie pamięci.
Wyliczenie jednostki obciążenia
System wyliczania obciążenia opiera się na zsumowaniu wykorzystanego czasu pracy CPU oraz ilości zapisanych i odczytanych danych z dysku w ciągu doby. Parametry te zostały obliczone dla serwera wzorcowego z obciążeniem nie przekraczającym maksymalnego (czyli pracującego stabilnie) i stanowią one 100 jednostek procentowych (dotyczy to zarówno CPU oraz ilości odczytanych i zapisanych danych).
Informacja o tym, iż Twój serwer wygenerował 2% obciążenia procesora przez cały dzień oznacza, że dotyczyło to 2% dobowego obciążenia procesora serwera wzorcowego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie. Podobnie w przypadku gdy informacja o wygenerowaniu 2% obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) dziennie oznacza, iż dotyczyło to 2% dobowego obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) serwera referencyjnego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie.
Limity obciążenia w pakietach hostingowych
Limit obciążenia przypisany jest dla każdego pakietu hostingu zgodnie z zapisami w ofercie i specyfikacji w zależności od wykupionej opcji. Jeżeli twoje konto w danej chwili generuje większe obciążenie niż przypisany do niego limit nie oznacza to, że automatycznie usługa przestanie działać lub będzie działać mniej wydajniej. Zgodnie z wcześniejszą informacją każdy serwer fizyczny ma odpowiedni zapas obciążenia. W sytuacji gdy jakieś konto generuje obciążenie ponad limit ten zapas jest wykorzystywany.
Co gdy limit jest znacznie przekraczany lub przekrocznie trwa dłuższy okres
Jak już powiedziano wcześniej jeżeli limit jest przekraczany sporadycznie to nie ma żadnych konsekwencji ubocznych. Natomiast jeżeli dzieje się to często lub o znaczne wartości i dodatkowo w sytuacji gdy przewidziany zapas na serwerze fizycznym przestaje wystarczać, a obciążenie serwera fizycznego zbliża się do 100%, konto z przekroczonym limitem może mieć zmniejszony priorytet działania. W tej sytuacji w pierwszej kolejności wykonywane są więc instrukcje z pakietów hostingowych, które mieszczą się w wykupionych limitach.
Dodatkowo jeżeli na danym koncie przekrocznie obciązenia trwa przez dłuższy czas klient jest o tym informowany poprzez komunikaty wysyłane na autoryzowany adres e-mail.
W tej sytuacji zalecamy szybką reakcję która powinna polegać w skrócie na:
- Ustaleniu co dokładnie jest źródłem obciążenia: Jak sprawdzić co generuje obciążenie.
- Sprawdzeniu czy serwis napisany jest optymalnie. Tą operację najlepiej zlecić autorowi Państwa serwisu strony www.
W przypadku serwisów opartych na WordPress zalecamy ich regularną aktualizację.
Na ile wystarcza limit obciążenia
Każde uruchomienie usługi na serwerze generuje obciążenie. Największe obciążenie generuje zazwyczaj usługa strony www. Na ile wystarczy wykupiony limit? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Strony internetowe mogą być proste i dobrze zoptymalizowane, ale również ciężkie, z dużą ilością niezoptymalizowanych skryptów i grafiki.
Dla przykładu z naszych obserwacji wynika, że 1% limitu obciążenia maszyny referencyjnej,
tj. limit dostępny w ramach najniższego pakietu hostingu Start SSD lub Start HDD, powinien wystarczyć na:
- około 1-2 mln wywołań w miesiącu bardzo dobrze zoptymalizowanej strony www,
- około 63 tys. wywołań w miesiącu przyzwoicie zotymalizowanej strony w WordPress.
Z powyższych danych wynika jednoznacznie, że generowane obciążenie to iloczyn 2 czynników: Odwiedzin strony i kosztu jej otwarcia.
O ile z pierwszego powinniśmy się cieszyć, poza nielicznymi wyjątkami, bo w końcu po to uruchmiamy stronę www aby miała wysoką oglądalność,
to z drugiego już niekoniecznie. Podsumowując ważne, aby strona była jak najlepiej zoptymalizowana, wtedy koszt jej otwarcia (dla serwera), a co za tym obciążenie jakie generuje na serwerze, jest najniższy.
Optymalizacja i niski koszt otwarcia jest bardzo ważny z jeszcze z kilku istotnych powodów. Google preferuje w wynikach wyszukiwania strony dobrze zoptymalizowane umieszczając je na wyższych pozycjach. Ponadto użytkownik chętniej odwiedzi stronę która szybko i sprawnie się wczytuje.
Aktualnie parametry serwera wzorcowego (referencyjnego)
Do określenia referencyjnej jednostki obciążenia wyznaczony został pakiet serwerów zbudowanych z następującej konfiguracji:
- Procesor: Intel(R) Xeon(R) Processor E5645 (12M Cache, 2.40 GHz, 5.86 GT/s IntelR QPI)
- Pamięć RAM: 16 GB ECC DDR3 1333MHz
- Pamięc masowa: 6 * 500 GB SATA3 7200rpm (w tym 400 GB na dane)
- Macierz: RAID10 - Chipset LSI SAS2108