Roundcube WebMail - opis i instrukcja użytkowania

W Wer.PL nie musisz instalować na komputerze programu pocztowego. Jeśli chcesz korzystać z poczty bezpośrednio na serwerze, w ramach wykupionej usługi hostingu udostępniamy aplikację Roundcube WebMail do obsługi poczty (w skrócie WebMail).
Webmail, czyli program pocztowy zainstalowany na serwerze, możesz otworzyć w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych. Aby otworzyć program należy w pasku adresowym przeglądarki wpisać adres wg wzoru:
poczta. + nazwa domeny dla danego konta
Przykładowo jeśli posiadasz konto email ania@wer.pl należy wpisać w pasku adresowym: http://poczta.wer.pla po otwarciu przeglądarki należy uzupełnić formularz adresem email i hasłem do konta pocztowego:Jednocześnie warto podkreślić, że korzystanie z WebMaila jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji gdy mamy podejrzenia, że doszło do zainfekowania naszego komputera. Oprócz obsługi poczty aplikacja Roundcube Webmail posiada wbudowany kalendarz i istnieje też możliwość tworzenia zadań do wykonania.

Poniżej przedstawiamy instrukcję i opis podstawowych funkcji Webmaila:

Odczytywanie i wysyłanie wiadomości

Aby odczytać wiadomości w Webmailu należy po zalogowaniu się kliknąć w menu po lewej na Odebrane a następnie kliknąć dwukrotnie na temat wiadomości, którą chcemy odczytać.
Przyciskiem po prawej stronie można też włączyć lub wyłączyć szybki podgląd wiadomości, dzieki któremu wystarczy raz kliknąć na wiadomość aby treść wiadomości wyświetliła się w dolnej części ekranu.

W Webmailu można również odczytać zawartość nagłówka wiadomości.
Aby to zrobić klikamy na mały trójkącik po prawej stronie okna wiadomości.

Tak wygląda rozwinięta treść nagłówka wiadomości.

Aby napisać nową wiadomość klikamy na ikonkę pióra (pierwsza z lewej w górym menu)

Aby wysłać wiadomość klikamy na ikonkę samolociku (pierwsza z lewej w górym menu okna nowej wiadomości)

Aby dodać załączniki należy kliknąć ikonkę spinacza w górnym menu lub przycisk Dodaj załącznik w dolnej części po prawej.

Dodatkowo Webmail udostępnia nam możliwość dodawania załączników za pomocą metody drag&drop – przeciągnij i upuść. Wystarczy przeciągnąć zaznaczone pliki w pole zaznaczone poniżej.

Aby odpowiedzieć nadawcy należy kliknąć ikonkę strzałki w lewo, podwójna strzałka w lewo to ikonka odpowiedz wszystkim, używana w przypadku jednoczesnej korespondencji z wieloma adresatami. Ikonka strzałki w prawo służy do przesłania wiadomości dalej.

Katalogowanie wiadomości

Aplikacja umożliwia nam również zakładanie dodatkowych folderów, za pomocą których można katalogować sobie korespondencję z różnymi kontrahentami.
Aby utworzyć nowy folder z menu po lewej klikamy Ustawienia (koło zębate)/Foldery oraz kilkamy na ikonkę (plus) na dole strony, następnie podajemy nazwę folderu, wybieramy folder nadrzędny lub jego brak (jeśli nasz nowy folder ma być w katalogu głównym) i zapisujemy zmiany.

Po stworzeniu odpowiednich folderów można w prosty sposób przenieść do nich wybrane wiadomości. Można to zrobić zaznaczając wiadomości i przenosząć je myszką do odpowiedniego folderu lub zaznaczamy wiadomości i z rozwijanego menu u góry wybieramy folder do którego mają być przeniesione.

Możemy również dodawać własne kontakty (wizytówki) Klientów
Z menu po lewej wybieramy Kontakty klikamy na grupę kontaktów np. Kontakty osobiste (można też stworzć własne grupy kontaktów) oraz na ikonkę plusa u dołu ekranu aby dodać nowy kontakt.

Webmail umożliwia również zaimportowanie już istniejących kontaktów z pliku w formacie vCard lub CSV

Roundcube Webmail posiada również wbudowany kalendarz oraz menadżer zadań, znajdują się one w głównym menu po lewej:

Ustawienia

Zarządzanie kontem, zmiana hasła, automatyczne filtrowanie wiadomości i inne ustawienia konta email
W WebMailu można również zmienić hasło do konta:
Z menu po lewej wybieramy Ustawienia (koło zębate)/Hasło

Opis ustawień zaawansowanych:

Z menu po lewej wybieramy Ustawienia (koło zębate)/Zaawansowane

Identyfikacja

W sekcji Identyfikacja możemy m.in. włączyć powiadomienie o kończącym się miejscu na koncie pocztowym
- ustawimy przy jakiej zajętości procentowej powiadomienie ma zostać do nas wysłane
- ustawimy ilość dni przechowywania wiadomości w koszu
- oraz można też ustawić po ilu dniach nastąpi usuwanie starszych wiadomości ze skrzynki odbiorczej

Przekierowania

Możemy ustawić adresy na jakie będzie przekierowywana nasza poczta email, np. do współpracownika, gdy będziemy na urlopie.

Aliasy

Aliasy to dodatkowe nazwy konta email dla naszego konta głównego na jakie można wysyłać wiadomości a one dotrą na nasze główne konto email.

AntySpam

Użytkownik może tutaj włączyć lub wyłączyć filtry antyspamowe oraz dodawać konta email lub całe domeny do białej lub czarnej listy.
Aby włączyć wybrany moduł systemu antyspamowego należy zaznaczyć pozycję 'Filtr antyspamowy włączony'. (moduł SpamAssasin)

Dodatkowo można uruchomić moduły dodatkowe: RBL, SPF, Greylist.
Po włączeniu modułów antyspamowych można dodawać wyjątki na białą listę aby wiadomości z wpisanych na nią adresów zawsze do nas dochodziły. Podstawowy system antyspamowy (SpamAssasin) pozwala również na dodawanie adresów na czarną listę, adresy wpisane na tą listę zawsze będą uznane za spam.

Szczegółowy opis modułów systemu antyspamowego znajduje się pod poniższymi linkami:
Co to jest Filtr Antyspamowy SpamAssassin i jak działa?
Co to jest moduł antyspamowy Greylist i jak działa?
Co to jest moduł antyspamowy RBL i jak działa?
Co to jest moduł antyspamowy SPF i jak działa?

Zalecana konfiguracja systemu antyspamowego:

1. Dla kont skonfigurowanych po protokole IMAP zalecamy ustawienie sposobu oznaczania filtra SpamAssasin na "Przenieś do folderu SPAM"


2. Dla kont skonfigurowanych po protokole POP3 zalecamy ustawienie sposobu oznaczania filtra SpamAssasin na "Oznakowanie e-maila słowem SPAM"


Szczegółowy opis systemu antyspamowego -> https://wer.pl/faq-konfiguracja-kont-pocztowych#III14

Auto-odpowiedź

Możemy włączyć tutaj autoodpowiedź jaka będzie wysyłana w odpowiedzi na wiadomośc wysłaną do nas np. gdy będziemy na urlopie

Filtry/reguły wiadomości
Narzędzie to jest doskonałym uzupełnieniem systemu antyspamowego działającego na serwerze jak również pomaga nam w automatycznym zarządzaniu zawartością poczty i utrzymaniu porządku (np. poprzez automatyczne przenoszenie wiadomości do konkretnych folderów)

Wchodzimy w Ustawienia -> Filtry -> i klikamy na ikonkę plusa (+) aby dodać nową regułę.
W polu nazwa wpisujemy dowolną nazwę dla reguły, np. filtr antyspamowy
Aby reguła działała musi być zaznaczony checkbox w polu 'Aktywny"


Numer reguły będzie określał kolejność ich wykonywania jeśli będziemy ich mieli więcej
Pole 'Zastosować do wiadomości' - możemy wybrać czy reguła ma działać dla wiadomości, które spełnią wszystkie kryteria jakie podamy w regule lub dowolne kryterium z listy podanych w polu poniżej.


Dodaj kryterium - klikamy na ikonkę (+) aby dodać kryterium wg jakiego ma działać reguła


Pole Kryteria - możemy wybrać do jakiej części wiadomości ma się odnosić reguła, jeśli chcemy aby reguła zadziałała gdy w temacie wiadomości znajduje się słowo SPAM to ustawiamy kryterium: Temat zawiera SPAM.
Możemy dodać kilka kryteriów. Kolejnym może być np. Treść zawiera słowo wyprzedaż.
Dodaj akcję - klikamy na ikonkę (+) aby dodać akcję jaka ma się wykonać po znalezieniu wiadomości spełniających nasze kryteria.
Wybieramy np. Przenieś do folderu SpamNa zakończenie klikamy na przycisk Dodaj aby zapisać regułę. Będzie ona działać na poziomie serwera, czyli co warto podkreślić, również po wylogowaniu się z panelu Webmail.Pełny manual do WebMaila znajdą Państwo również na stronie producenta: Manual Webmail

Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

Dobry, tani hosting w promocji

Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

Napisz do nas:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.