FAQ - Domeny, hosting w najczęściej zadawanych pytaniach

Domeny i hosting.

1) Co się stanie jeśli przekroczę transfer odpowiedni dla hostingu?
2) Co się stanie jeśli przekroczę powierzchnię właściwą hostingu?
3) Co to jest hosting wirtualny?
4) Jak zarejestrować domenę w wer.pl?
5) Jak zarejestrować domenę w NASK?
6) Jak przetransferować domenę z NASK do wer.pl?
7) Jak dokonać transferu domeny od innego rejestratora niż NASK?
8) Jak długo to trwa?
9) Jak długo trwa rejestracja i podłączenie domeny do serwera?
10) Na ile wystarcza tego miejsca?
11) Co zapewniamy?
12) Terminy płatności?
13) Ile to wszystko kosztuje?
14) Jaki jest koszt rejestracji i utrzymania dodatkowej domeny?
15) Jaki jest koszt dodatkowej subdomeny?
16) Dlaczego transfer widoczny w statystykach (np. Webalizer) nie jest zgodny z transferem z całego serwera?
17) W jaki sposób zliczany jest transfer na hostingu?
18) Przekroczyłem limit obciążenia. Jak sprawdzić co generuje obciążenie?
19) Jak mogę opłacić usługę?
20) Gdzie mogę odnaleźć specyfikację wykupionego serwera z archiwalnej serii linia GIGA+?
21) Jak zarejestrować domenę?
22) Dlaczego moja domena globalna (np. .com, .net, .org) przestała działać?
23) Wyjaśnienie pojęcia "obciążenie serwera"


Domeny i hosting.

1) Co się stanie jeśli przekroczę transfer odpowiedni dla hostingu?

Transfer jest rozliczany miesięcznie. W przypadku przekroczenia miesięcznego limitu transferu wysyłana jest o tym informacja mailem, tuż po zakończeniu miesiąca. Limity miesięczne wynikają ze specyfikacji typu wykupionego serwera. Aktualny transfer można kontrolować w programie WebAs http://webas.twoja_domena.pl
Za przekroczenie transferu dla serwera naliczana jest dodatkowa opłata.

2) Co się stanie jeśli przekroczę powierzchnię właściwą hostingu?

System nie pozwoli więcej "przyjąć" na konto niż ustalony limit zgodnie ze specyfikacją serwerów http://wer.pl/hosting

3) Co to jest hosting wirtualny?

Serwer wirtualny to serwer stworzony na dysku serwera fizycznego posiadający większość jego zalet. Jego podstawową cechą jest dużo niższy koszt utrzymania niż serwera fizycznego, przy zachowaniu podobnych parametrów.

4) Jak zarejestrować domenę w wer.pl?

Pod adresem http://wer.pl/domena znajduje się wyszukiwarka domen. Należy sprawdzic dostępność domeny i jeśli jest wolna przejść poprzez link 'rejestruję !' do formularza rejestracji domeny. Po wypełnieniu formularza uruchamiana jest procedura rejestracji domeny. Otrzymują Państwo, poprzez email podany w formularzu, fakturę proforma na podstawie której należy dokonać płatności. Po otrzymaniu wpłaty domena jest rejestrowana. Dodatkowo dla domen polskich wypełnienie formularza rezerwuje dla Państwa domenę na okres 14 dni, w czasie których domena jest niedostępna do rejestracji dla innych.

5) Jak zarejestrować domenę w NASK?

Możemy bezpłatnie przygotować formularz do NASK dla Państwa. Wówczas prosimy tylko o przesłanie nam potrzebnych do tego danych. Jeśli jednak chcą Państwo dokonać tego samodzielnie poniżej znajdą Państwo pomocne informacje.
Informacje potrzebne przy samodzielnej rejestracji domeny: formularz rejestracji domeny w NASK znajduje się na stronie http://dns.pl/cgi-bin/wniosek.pl. W etapie czwartym jako opiekuna technicznego domeny proszę wpisać:
a) Podmiot odpowiedzialny za obsługę techniczną: Centrum Informatyczne - wer.pl
b) Osoba odpowiedzialna za obsługę techniczną domeny: Tomasz Sikora
c) Adres poczty elektronicznej do kontaktów z opiekunem technicznym: admin@wer.pl
Dane serwerów DNS:
ns1.wer.pl - 94.152.131.199
ns2.wer.pl - 94.152.158.60

6) Jak przetransferować domenę z NASK do wer.pl?

Możemy bezpłatnie przygotować formularz transferu domeny z NASK do wer.pl. Wówczas prosimy tylko o przesłanie nam potrzebnych do tego danych:
Nazwa domeny
Imię i nazwisko właściciela domeny lub pełna nazwa firmy
NIP
REGON lub PESEL
Pełen adres
Osoba kontaktowa
Adres email
Telefon

Wygenerowany wniosek transferu obsługi domeny przesyłamy do Państwa mailem.
Przesłany wniosek należy wydrukować, podpisać i opieczętować i przesłać KONIECZNIE TEGO SAMEGO DNIA do NASK (numer faksu znajduje się we wniosku) wraz z odpowiednimi dokumentami. Informacja o dokumentach znajdują się na stronie NASK http://dns.pl/porozumienie/FAQ.html#4

7) Jak dokonać transferu domeny od innego rejestratora niż NASK?

Procedura dla domen polskich:
W przypadku przenosin domeny od innego rejestratora niż NASK, należy uzyskać od niego hasło do transferu (tzw. AuthInfo). Zgodnie z umową z NASK rejestrator ma obowiązek na każde żądanie właściciela domeny udostępnić mu AuthInfo. Po otrzymaniu takiego hasła prosimy o przesłanie go na adres biuro@wer.pl wraz z danymi Abonenta domeny. Rozpoczynamy procedurę tranferu, przez system NASK wysyłany jest email do abonenta domeny z prośbą o potwierdzenie woli transferu. WAŻNE: email z linkiem potwierdzającym transfer wysyłany jest na adres będący w posiadaniu dotychczasowego rejestratora więc warto upewnić się czy jest on aktualny

Procedura dla domen globalnych:
Odnosi się ona do następujących typów domen: .com,.net,.org,.biz,.info
1. Transfer domeny można zgłosić najpózniej na 14 dni przed datą jej wygaśnięcia.
2. Należy się upewnić czy status domeny zezwala na jej transfer (ACTIVE). Domena nie może mieć statusu: Transfer-Lock, Registrar-Lock i podobnych.
3. Należy uzyskać aktualny AuthCode od rejestratora i przesłać go do nas na adres biuro@wer.pl
4. Po zaakceptowaniu transferu wysyłany jest email do abonenta domeny z prośbą o potwierdzenie woli transferu.
5. Po potwierdzeniu transferu, rozpoczyna się procedura transferu, która trwa około 5 dni.
6. Po zakończeniu transferu domena jest automatycznie odnawiania o 1 rok (licząc od jej daty wygaśniecia). Dletego aby dokonać transferu należy wczesniej uiścić opłatę za przedłużenie domeny na kolejny rok.

8) Jak długo to trwa uruchomienie hostingu?

Państwa serwer wirtualny zostaje uruchomiony praktycznie natychmiast (do kilku minut) po otrzymaniu przez wer.pl formularza zamówienia. Otrzymują Państwo również hasło do narzędzi oraz kont i przy odpowiednich ustawieniach mogą korzystać z serwera.

9) Jak długo trwa rejestracja i podłączenie domeny do hostingu?

Rejestracja domeny w wer.pl następuje w dniu otrzymania przez nas wpłaty za rejestrację domeny. Podłączenie domeny do serwera następuje w kilka godzin po jej rejestracji a najpóźniej jest to na drugi dzień po rejestracji domeny.

Rejestracja domeny w NASK trwa do 5 dni (zazwyczaj od 1 do 3 dni).

Do czasu rejestracji domeny można wgrać stronę i będzie ona widoczna do momentu rejestracji własnej domeny w naszej domenie (twoja_domena.wer.pl lub .gpe.pl).

10) Na ile wystarcza tego miejsca?

Prosty serwis WWW zajmuje około 5 MB, natomiast przeciętnie użytkowane konto e-mail około 100 MB.

11) Co zapewniamy?

Na każdym serwerze wirtualnym wer.pl instalowany jest program WebAs do samodzielnego zarządzania serwerem. Zapewniamy również obsługę techniczną tego serwera oraz pomoc przy zarządzaniu nim. Szczegółowa pomoc na temat programu WebAs znajdą Państwo tutaj http://wer.pl/#I

12) Terminy płatności?

Prosimy o dokonywanie płatności na co najmniej 1 dzień przed końcem terminu płatności wskazanego w fakturze proformie. Jeżeli wpłata została dokona przy końcu okresu płatności prosimy również o poinformowanie nas o tym fakcie - wystarczy mailem lub faksem przesłanie potwierdzenia zapłaty (np. środki pieniężne wpłacane za pośrednictwem np. Poczty Polskiej dochodzą do nas czasami z blisko jednotygodniowym opóźnieniem). Jeżeli w ciągu 14 dni nie uda się Państwu dokładnie przetestować naszych usług hostingowych to na Państwa wniosek będziemy się starali przedłużyć 14 dniowy okres testowy.

13) Ile to wszystko kosztuje?

Kupując serwer wirtualny w wer.pl płacisz jedynie abonament w wysokości uzależnionej od okresu użytkowania oraz opcji serwera. W przypadku gdy serwer zakładany jest na własnej domenie należy doliczyć koszt jej rejestracji.

14) Jaki jest koszt rejestracji i utrzymania dodatkowej domeny?

Centrum Informatyczne - wer.pl nie pobiera dodatkowych opłat za instalację dodatkowej domeny. Natomiast opłaty za roczną rejestrację w wer.pl lub w NASK można znaleźć w cenniku

15) Jaki jest koszt dodatkowej subdomeny?

Instalacja oraz użytkowanie subdomen w domenach wer.pl i gpe.pl jest bezpłatne w ramach wykupionych u nas serwerów.

16) Dlaczego transfer widoczny w statystykach (np. Webalizer) nie jest zgodny z transferem z całego serwera?

Transfer widoczny w statystykach np. Webalizer dotyczy wyłącznie wielkości plików pobranych z serwera WWW. W programie administracyjnym dostępne są statystyki również na tej podstawie.
Szczegółowe statystyki transferów z poszczególnych domen, kont FTP i poczty obejmują jedynie wielkości pobieranych i przesyłanych plików. Nie zawierają one natomiast transferów generowanych przez protokoły (informacje przesyłane pomiędzy przeglądarką, programem pocztowym przed i w czasie pobierania danego pliku), które ujęte są w podsumowaniu transferów z całego serwera. Ruch generowany przez poszczególne protokoły może być na poziomie 20-50% ruchu generowanego przez same pliki (zależny od wielkości plików).

Rozliczenie generowanego ruchu przez serwer odbywa się na podstawie informacji zawartych w podsumowaniu transferu z całego serwera.

17) W jaki sposób zliczany jest transfer na hostingu?

Transfer zliczany jest na routerze poprzez oprogramowanie Firewall-a. Do transferu wliczany jest każdy bajt wysłany z i na serwer wiertualny. Do transferu nie jest wliczany ruch pomiędzy bazą danych a serwerem WWW - ruch ten jest ruchem lokalnym nie przechodzącym przez router.

18) Przekroczyłem limit obciążenia hostingu. Jak sprawdzić co generuje obciążenie?

Szczegółowe statystyki obciążenia znajdują się w panelu Webas webas.nazwa_domeny.pl - zakładka Historia/Statystyki. Można tam znaleźć statystyki z podziałem na dni oraz domeny.

Statystyki dla poszczególnej domeny można znaleźć pod adresem http://stat.nazwa_domeny.pl

Należy również pamiętać, że do obciążenia serwera wliczają się procesy uruchomione z poziomu SSH, połączenia SFTP oraz FTP.

W statystykach domeny po wybraniu danego miesiąca należy przejść do sekcji "URLe".

Jeśli potrzebują Państwo specyficznego zestawienia dotyczącego obciążenia danej strony a dane podane pod adresem http://stat.nazwa_domeny.pl nie są satysfakcjonujące można dokonać własnej analizy na podstawie logów serwera Apache.
Logi dostępne są z poziomu panelu Webas Domeny/Logi/Logi serwera www

W access_log'ach, pojawia się na końcu 5 kolumn, z których kolejne oznaczają: nazwa_uzytkownika utime stime cutime cstime - nazwa_usera - użytkownik, do którego przypisana jest domena
- utime - czas podany w milisekundach, jaki procesor poświęcił na wykonanie zapytania pracując w trybie użytkownika
- stime - czas podany w milisekundach, jaki procesor poświęcił na obsługę w trybie jądra
- cutime,cstime - definicja identyczna jak dla utime i stime, z tym że liczone jest obciążenie jakie wygenerowały procesy potomne (np. dodatkowe odwołanie do danego polecenia z poziomu skryptu PHP wywołanego przez stronę)

19) Jak mogę opłacić usługę?

Płatności można dokonać za pomocą przelewu bankowego na konto podane poniżej:
Centrum Informatyczne - wer.pl
ul. Cienista 59/18; 31-831 Kraków
Numer konta: 89 1140 2004 0000 3002 3691 1464
mBank S.A.

na podstawie proformy przesłanej do Państwa obok wiadomości o założeniu serwera
(proszę nie zapomnieć dopisać w tytule płatności - proforma nr: .... ).
Faktura VAT zostanie wystawiona niezwłocznie po otrzymaniu przez nas wpłaty i wysłana do Państwa w postaci elektronicznej.

Uwaga: w przypadku rozbieżności w danych między nadawcą przelewu/wpłaty, a danymi zamawiającego podanymi w formularzu zamówienia faktura VAT będzie wystawiona na dane widniejące w przelewie/wpłacie. Jeśli przelew jest wykonywany z obcego konta bankowego proszę wówczas w treści przelewu wpisać dane zamawiającego.

20) Gdzie mogę odnaleźć specyfikację wykupionego serwera z archiwalnej serii linia GIGA+?

Specyfikacja serwerów niedostępnych w nowej ofercie znajdują się pod poniższym linkiem:

http://wer.pl/gigaplus

21) Jak zarejestrować domenę?

Opis procedury rejestracji domen znajduje się tutaj http://wer.pl/rejestracja-domen

22) Dlaczego moja domena globalna (np. .com, .net, .org) przestała działać?

Konieczność weryfikowania adresu e-mail przy domenach globalnych

Zgodnie z nowymi wytycznymi ICANN od początku 2014 roku weryfikacji podlega adres e-mail abonenta domen globalnych ( .com, .net, .org, .info, .biz ).
Weryfikacji podlega każdy nowy adres e-mail, a więc może dotyczyć nowej rejestracji, zmiany danych abonenta lub transferu wcześniej zarejestrowanych domen.
Weryfikacja adresu e-mail jest jednorazowa.
W chwili zgłoszenia domeny do rejestracji, transferu lub przy zmianie danych zostanie wysłana wiadomość na adres e-mail abonenta z linkiem, który należy kliknąć.
Wiadomość zostanie wysłana z adresu noreply@emailverification.info
Brak weryfikacji adresu e-mail w terminie do 15 dni spowoduje blokadę domeny.
Domena nie wygaśnie, nie zostanie usunięta, a weryfikację będzie można przeprowadzić w późniejszym terminie.

23) Wyjaśnienie pojęcia "obciążenie serwera".

Zasoby serwera (obciążenie serwera):
Każde konto hostingowe ma przydzielone zasoby serwera (limit obciążenie). Dzięki stosowanemu limitowi obciążenia w stosunku do serwera referencyjnego użytkownicy kont hostingowych i serwerów wirtualnych otrzymują takie same parametry bez względu na typ i parametry maszyny fizycznej (na różnych serwerach fizycznych Klient otrzymuje taki sam limit serwera referencyjnego bez względu na rodzaj procesora). Bez znaczenia jest też czas zamówienia np. zamawiając dzisiaj konto z zasobami 5% otrzymują Państwo dokładnie takie same parametry jak w przypadku konta 5%, które zamówione zostanie za tydzień, mimo że będzie ona umieszczona na innym serwerze fizycznym. Wykupione konto automatycznie zwiększa swoje zasoby przy podniesieniu przez nas parametrów serwera referencyjnego.

Metodologia pomiaru:
Wartości pomiaru zostały ustalone statystycznie w oparciu o obciążenie na 20 serwerach pracujących stabilnie i wydajnie. Badane były parametry tylko tych serwerów, których load nie przekraczał 4, dodatkowo obciążenie CPU w godzinach szczytu nie mogło przekraczać 60%. Podstawowe parametry zasobów serwera mające wpływ na jego działanie to przede wszystkim czas użycia procesora, ilość operacji zapisu i odczytu na dysku oraz zużycie pamięci. System oparty jest na zliczaniu wykorzystanego czasu CPU oraz ilości zapisanych i odczytanych danych z dysku w ciągu całej doby. Parametry te zostały obliczone dla serwera wzorcowego z obciążeniem nie przekraczającym maksymalnego (a więc działającego stabilnie) i stanowią one 100 jednostek procentowych (dotyczy to zarówno CPU oraz ilość odczytanych i zapisanych danych).
Informacja o tym iż twoja konto wygenerowało 3% obciążenia procesora przez cały dzień oznacza, iż dotyczyło to 3% dobowego obciążenia procesora serwera referencyjnego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie. Podobnie w przypadku gdy informacja o wygenerowaniu 3% obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) dziennie oznacza, iż dotyczyło to 3% dobowego obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) serwera referencyjnego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie.

Weryfikacja aktualnie wykupionego zasobu:
Limit obciążenia CPU ustawiony jest na każdym koncie w zależności od wykupionej opcji. Limit ten jednak jest odpowiednio większy, aby przy wolnych zasobach procesora wykonywać nadmiarowe instrukcje. Informacja, w jakim stopniu generowane jest obciążenie serwera tj. zużycie CPU dla serwera (CPU Virt), zużycie CPU dla baz danych (CPU DB), obciążenia dysku dla serwera (IO Virt), obciążenia dysku dla baz danych (IO DB) widoczna jest na wykresach w programie administracyjnym WebAs (menu Historia => Statystyki => Zakładka "Obciążenie" i/lub zakładka "FTP" i/lub zakładka "Domeny"). Zasoby, które Państwo nabywają są uzależnione od najwyższej z prezentowanych wartości.
Uwaga - aktualizacja wykorzystywanych zasobów w programie webas odbywa się raz na dzień.

Aktualnie parametry serwera wzorcowego (referencyjnego):
Procesor: Intel(R) Xeon(R) Processor E5645 (12M Cache, 2.40 GHz, 5.86 GT/s IntelR QPI)
Pamięć RAM: 16 GB ECC DDR3 1333MHz
Dyski twarde: 6 * 500 GB SATA3 7200rpm (w tym 400 GB na dane)
Macierz: RAID10 - Chipset LSI SAS2108
Zamów hosting www

Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

Dobry, tani hosting w promocji

Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

Napisz do nas:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.