Działamy nieprzerwalnie od 2001 roku

FAQ - Domeny, hosting w najczęściej zadawanych pytaniach

Domeny i hosting

1) Co się stanie jeśli przekroczę transfer odpowiedni dla hostingu?
2) Co się stanie jeśli przekroczę powierzchnię właściwą hostingu?
3) Co to jest hosting wirtualny?
4) Jak zarejestrować domenę w wer.pl?
5) Jak dokonać transferu domeny od innego rejestratora?
6) Jak długo to trwa?
7) Jak długo trwa rejestracja i podłączenie domeny do serwera?
8) Na ile wystarcza tego miejsca?
9) Co zapewniamy?
10) Terminy płatności?
11) Ile to wszystko kosztuje?
12) Jaki jest koszt rejestracji i utrzymania dodatkowej domeny?
13) Jaki jest koszt dodatkowej subdomeny?
14) Dlaczego transfer widoczny w statystykach (np. Webalizer) nie jest zgodny z transferem z całego serwera?
15) W jaki sposób zliczany jest transfer na hostingu?
16) Przekroczyłem limit obciążenia. Jak sprawdzić co generuje obciążenie?
17) Jak mogę opłacić usługę?
18) Gdzie mogę odnaleźć specyfikację wykupionego serwera z archiwalnej serii linia GIGA+?
19) Dlaczego moja domena globalna (np. .com, .net, .org) przestała działać?
20) Wyjaśnienie pojęcia "obciążenie serwera"


1) Co się stanie jeśli przekroczę transfer odpowiedni dla hostingu?

Obecnie limitu transferu są bardzo wysokie, praktycznie nie zdarzają się przekroczenia w tym zakresie. Gdyby jednak doszło do takiej sytuacji wysyłana jest o tym informacja mailem, tuż po zakończeniu miesiąca. Aktualny transfer można kontrolować w programie WebAs http://webas.twoja_domena.pl . W przypadku drastycznego przekroczenia limitu będziemy informowali do sposobie rozwiązania sytuacji.


2) Co się stanie jeśli przekroczę powierzchnię właściwą hostingu?

System nie pozwoli więcej "przyjąć" na konto niż ustalony limit zgodnie ze specyfikacją serwerów http://wer.pl/hosting


3) Co to jest hosting wirtualny?

Serwer wirtualny to serwer stworzony na dysku serwera fizycznego posiadający większość jego zalet. Jego podstawową cechą jest dużo niższy koszt utrzymania niż serwera fizycznego, przy zachowaniu podobnych parametrów. Więcej informacji: o serwerze wirtualnym.


4) Jak zarejestrować domenę w wer.pl?

Pod adresem http://wer.pl/domena znajduje się wyszukiwarka domen. Należy sprawdzic dostępność domeny (Sprawdź domenę) i jeśli jest wolna przejść poprzez link 'Rejestracja' do formularza rejestracji domeny. Po wypełnieniu formularza uruchamiana jest procedura rejestracji domeny. Otrzymują Państwo, poprzez email podany w formularzu, proformę na podstawie której należy dokonać płatności. Po otrzymaniu wpłaty domena jest rejestrowana - w celu przyspieszenia rejestracji zalecamy przesłanie potwierdzenia płatności. Więcej informacji i opis procedury rejestracji domen znajduje się tutaj


5) Jak dokonać transferu domeny od innego rejestratora niż NASK?

W większości przypadków wystarczy pobrać od obecnego rejestratora kod auth-info. Więcej informacji w temacie znajdziesz naszym: blogu.

Procedura dla domen polskich:
W przypadku przenosin domeny od innego rejestratora niż NASK, należy uzyskać od obecnego rejestratora hasło do transferu (tzw. kod AuthInfo). Zgodnie z umową z NASK rejestrator ma obowiązek na każde żądanie właściciela domeny udostępnić mu AuthInfo. Po otrzymaniu kodu AuthInfo prosimy o przesłanie go na adres email lub za pomocą formularza kontaktowego wraz z danymi Abonenta domeny. Rozpoczynamy procedurę transferu, przez system NASK wysyłany jest email do abonenta domeny z prośbą o potwierdzenie woli transferu.
WAŻNE: email z linkiem potwierdzającym transfer wysyłany jest na adres zapisany w bazie dotychczasowego rejestratora - warto upewnić się czy jest on aktualny.

Procedura dla domen globalnych - dotyczy większości domen globalnych i zagranicznych - w szczególności z końcówką .com .net .org .biz .info .eu :
1. Transfer domeny najlepiej zgłosić najpózniej na 14 dni przed datą jej wygaśnięcia.
2. Należy się upewnić czy status domeny zezwala na jej transfer (ACTIVE). Domena nie może mieć statusu: Transfer-Lock, Registrar-Lock i podobnych.
3. Należy uzyskać aktualny AuthCode od rejestratora i przesłać go do nas na adres email lub za pomocą formularza kontaktowego.
4. Po zaakceptowaniu transferu wysyłany jest email do abonenta domeny z prośbą o potwierdzenie woli transferu.
5. Po potwierdzeniu transferu, rozpoczyna się procedura transferu, która trwa około 5 dni.
6. Po zakończeniu transferu domena jest automatycznie odnawiania o 1 rok (licząc od jej daty wygaśniecia). Dlatego aby dokonać transferu domeny zagranicznej należy wczesniej opłacić przedłużenie domeny na kolejny rok.


6) Jak długo to trwa uruchomienie hostingu?

Państwa serwer wirtualny zostaje uruchomiony do kilku minut od wypełnienia formularza. Otrzymują Państwo również hasło do narzędzi administracyjnych oraz kont i mogą korzystać z serwera.
UWAGA - w przypadku braku informacji o zamówieniu proszę o potwierdzenia zamówienia SMS-em na numer komórkowy dostępny na naszej stronie - kontakt .


7) Jak długo trwa rejestracja i podłączenie domeny do hostingu?

Rejestracja domeny w Wer.pl następuje w momencie otrzymania przez nas wpłaty lub potwierdzenia wpłaty za rejestrację domeny. Podłączenie domeny do serwera można wykonać odrazu po zarejestrowaniu z pomocą udostęnionego w ramach hostingu panelu WebAs. Do czasu rejestracji domeny można wgrać stronę i będzie ona widoczna w udostępnionej podczas zamówienia domenie technicznej (np. twoja_domena.gpe.pl).


8) Na ile wystarcza tego miejsca?

Prosty serwis WWW zajmuje około kilkanaście - kilkudziesięciu MB, natomiast przeciętnie użytkowane konto e-mail około 200 MB.


9) Co zapewniamy?

Na każdym serwerze wirtualnym w Wer.pl instalowany jest program WebAs do samodzielnego zarządzania serwerem. Zapewniamy również obsługę techniczną tego serwera oraz pomoc przy zarządzaniu nim. Szczegółowa pomoc na temat programu WebAs znajdziesz tutaj.


10) Terminy płatności?

Prosimy o dokonywanie płatności na co najmniej 1 dzień przed końcem terminu płatności wskazanego na proformie. Jeżeli wpłata została dokona przy końcu okresu płatności prosimy również o poinformowanie nas o tym fakcie - wystarczy mailem przesłanie potwierdzenia zapłaty. Jeżeli w ciągu 14 dni nie uda się Państwu dokładnie przetestować naszych usług hostingowych to na Państwa wniosek będziemy się starali przedłużyć 14 dniowy okres testowy.


11) Ile to wszystko kosztuje?

Kupując serwer wirtualny w Wer.pl płacisz jedynie abonament w wysokości uzależnionej od okresu użytkowania oraz opcji serwera. W przypadku gdy serwer zakładany jest na własnej domenie należy doliczyć koszt jej rejestracji. Pełny cennik znajdziesz na naszej stronie dokumenty.


12) Jaki jest koszt rejestracji i utrzymania dodatkowej domeny?

Wer.pl nie pobiera dodatkowych opłat za instalację dodatkowej domeny. Natomiast opłaty za roczną rejestrację w Wer.pl lub u innego rejestratora w cenniku.


13) Jaki jest koszt dodatkowej subdomeny?

Instalacja oraz użytkowanie subdomen we własnych domenach jest bezpłatne w ramach wykupionych u nas usług hostingowych.


14) Dlaczego transfer widoczny w statystykach (np. Webalizer) nie jest zgodny z transferem z całego serwera?

Transfer widoczny w statystykach np. Webalizer dotyczy wyłącznie wielkości plików pobranych z serwera WWW. W programie administracyjnym dostępne są statystyki również na tej podstawie.
Szczegółowe statystyki transferów z poszczególnych domen, kont FTP i poczty obejmują jedynie wielkości pobieranych i przesyłanych plików. Nie zawierają one natomiast transferów generowanych przez protokoły (informacje przesyłane pomiędzy przeglądarką, programem pocztowym przed i w czasie pobierania danego pliku), które ujęte są w podsumowaniu transferów z całego serwera. Ruch generowany przez poszczególne protokoły może być na poziomie 20-50% ruchu generowanego przez same pliki (zależny od wielkości plików). Rozliczenie generowanego ruchu przez serwer odbywa się na podstawie informacji zawartych w podsumowaniu transferu z całego serwera.


15) W jaki sposób zliczany jest transfer na hostingu?

Transfer zliczany jest na routerze poprzez oprogramowanie Firewall-a. Do transferu wliczany jest każdy bajt wysłany z i na serwer wiertualny. Do transferu nie jest wliczany ruch pomiędzy bazą danych a serwerem WWW - ruch ten jest ruchem lokalnym nie przechodzącym przez router.


16) Przekroczyłem limit obciążenia hostingu. Jak sprawdzić co generuje obciążenie?

Opis jak sprawdzić co generuje obciążenie


17) Jak mogę opłacić usługę?

Płatności można dokonać za pomocą przelewu bankowego lub blika na nr podanych na naszej stronie kontaktowej na podstawie proformy przesłanej do Państwa obok wiadomości o założeniu serwera. Proszę nie zapomnieć dopisać w tytule płatności - proforma nr: .... ). Koncówa faktura VAT zostanie wystawiona do kilku dni po otrzymaniu przez nas wpłaty i wysłana do Państwa w postaci elektronicznej.

Uwaga: Prosimy o weryfikację danych w zamówieniu i na proformie, ponieważ faktura VAT będzie wystawiona na dane widniejące w proformie. W przypadku nieprawidłowych danych proszę o niezwłoczny kontakt.


18) Gdzie mogę odnaleźć specyfikację wykupionego serwera z archiwalnej serii linia GIGA+?

Specyfikacja serwerów niedostępnych w nowej ofercie znajdują się pod poniższym linkiem: http://wer.pl/gigaplus


19) Dlaczego moja domena globalna (np. .com, .net, .org) przestała działać?

Zgodnie z nowymi wytycznymi ICANN od początku 2014 roku weryfikacji podlega adres e-mail abonenta domen globalnych ( .com, .net, .org, .info, .biz ). Weryfikacji podlega każdy nowy adres e-mail, a więc może dotyczyć nowej rejestracji, zmiany danych abonenta lub transferu wcześniej zarejestrowanych domen. Weryfikacja adresu e-mail jest jednorazowa. W chwili zgłoszenia domeny do rejestracji, transferu lub przy zmianie danych zostanie wysłana wiadomość na adres e-mail abonenta z linkiem, który należy kliknąć. Wiadomość zostanie wysłana z adresu:
noreply@emailverification.info
Brak weryfikacji adresu e-mail w terminie do 15 dni spowoduje blokadę domeny. Domena nie wygaśnie, nie zostanie usunięta, a weryfikację będzie można przeprowadzić w późniejszym terminie. Więcej informacji w temacie na naszym blogu.


20) Wyjaśnienie pojęcia "obciążenie serwera".

Zasoby serwera (obciążenie serwera): Każde konto hostingowe ma przydzielone zasoby serwera (limit obciążenia). Dzięki stosowanemu limitowi obciążenia w stosunku do serwera referencyjnego użytkownicy kont hostingowych i serwerów wirtualnych otrzymują takie same parametry bez względu na typ i parametry maszyny fizycznej (na różnych serwerach fizycznych Klient otrzymuje taki sam limit serwera referencyjnego bez względu na rodzaj procesora). Bez znaczenia jest też czas zamówienia np. zamawiając dzisiaj konto z zasobami 5% otrzymują Państwo dokładnie takie same parametry jak w przypadku konta 5%, które zamówione zostanie za tydzień, mimo że będzie ona umieszczona na innym serwerze fizycznym. Wykupione konto automatycznie zwiększa swoje zasoby przy podniesieniu przez nas parametrów serwera referencyjnego.

Metodologia pomiaru: Wartości pomiaru zostały ustalone statystycznie w oparciu o obciążenie na 20 serwerach pracujących stabilnie i wydajnie. Badane były parametry tylko tych serwerów, których load nie przekraczał 4, dodatkowo obciążenie CPU w godzinach szczytu nie mogło przekraczać 60%. Podstawowe parametry zasobów serwera mające wpływ na jego działanie to przede wszystkim czas użycia procesora, ilość operacji zapisu i odczytu na dysku oraz zużycie pamięci. System oparty jest na zliczaniu wykorzystanego czasu CPU oraz ilości zapisanych i odczytanych danych z dysku w ciągu całej doby. Parametry te zostały obliczone dla serwera wzorcowego z obciążeniem nie przekraczającym maksymalnego (a więc działającego stabilnie) i stanowią one 100 jednostek procentowych (dotyczy to zarówno CPU oraz ilość odczytanych i zapisanych danych).

Informacja o tym iż twoja konto wygenerowało 3% obciążenia procesora przez cały dzień oznacza, iż dotyczyło to 3% dobowego obciążenia procesora serwera referencyjnego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie. Podobnie w przypadku gdy informacja o wygenerowaniu 3% obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) dziennie oznacza, iż dotyczyło to 3% dobowego obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) serwera referencyjnego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie.

Weryfikacja aktualnie wykupionego zasobu: Limit obciążenia CPU ustawiony jest na każdym koncie w zależności od wykupionej opcji. Limit ten jednak jest odpowiednio większy, aby przy wolnych zasobach procesora wykonywać nadmiarowe instrukcje. Informacja, w jakim stopniu generowane jest obciążenie serwera tj. zużycie CPU dla serwera (CPU Virt), zużycie CPU dla baz danych (CPU DB), obciążenia dysku dla serwera (IO Virt), obciążenia dysku dla baz danych (IO DB) widoczna jest na wykresach w programie administracyjnym WebAs (menu Historia => Statystyki => Zakładka "Obciążenie" i/lub zakładka "FTP" i/lub zakładka "Domeny"). Zasoby, które Państwo nabywają są uzależnione od najwyższej z prezentowanych wartości.
Uwaga - aktualizacja wykorzystywanych zasobów w programie webas odbywa się raz na dzień.

Aktualnie parametry serwera wzorcowego (referencyjnego):
Procesor: Intel(R) Xeon(R) Processor E5645 (12M Cache, 2.40 GHz, 5.86 GT/s IntelR QPI)
Pamięć RAM: 16 GB ECC DDR3 1333MHz
Dyski twarde: 6 * 500 GB SATA3 7200rpm (w tym 400 GB na dane)
Macierz: RAID10 - Chipset LSI SAS2108


Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

Dobry, tani hosting w promocji

Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

Napisz do nas:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.