Działamy nieprzerwalnie od 2001 roku

Jak skonfigurować system antyspamowy na serwerze

Spis Treści

Co to jest system antyspamowy
Moduły antyspamowe dostępne na hostingu w Wer.pl
Jak włączyć system antyspamowy
Zalecana konfiguracja antyantyspam
Profilaktyka - czyli jak ochronić się przed spamem

Co to jest system antyspamowy

Dobry hosting oprócz obsługi strony www i poczty email ma również skuteczny system do ochrony użytkownika przed nadmierną ilością spamu. System antyspamowy to zespół różnego rodzaju oprogramowania zainstalowany na serwerze odbiorcy poczty. Jego zadaniem jest eliminacja niepożądanych wiadomości email na konto poczty elektronicznej użytkownika. Zadanie to realizowane w kilku etapach, a ich połączenie może stworzyć skuteczną barierę eliminającą niechciane wiadomości.

Moduł SpamAssassin

Jednym z najpopularniejszych elementów systemu antyspamowach dostępnych na dobrym hostingu w Wer.pl jest moduł SpamAssassin. Jego zadaniem jest skanowanie wiadomości i punktacja jej poszczególnych wiadomości (nagłówka, fraz w treści, adresu serwera nadawcy, domeny nadawcy i wiele innych). Jeżeli suma negatywnych punktów przekroczy graniczną wartość wiadomość zostanie uznana za spam. W tej sytuacji system oznacza ją słowem [SPAM] w tytule wiadomości lub przenosi do odpowiedniego foldera (w zależności od ustawionej opcji o czym poniżej). Więcej informacji o module: SpamAssassin. Zdecydowanie zalecamy uruchomienie tego modułu antyspamowego.

Moduł antyspamowy Greylist

Zadniem modułu Greylist jest dostarczanie poczty użytkownika przez serwer dopiero przy kolejnej drugiej próbie dostarczenia wiadomości przez serwer nadawcy. Wykorzystywany jest tu fakt, że serwery SPAMerów niemal nigdy nie ponawiają próby wysyłki. Niestety wadą tego rozwiązania jest wydłużenie czasu otrzymywania poczty. Więcej informacji o tej metodzie Greylist. Jeżeli zależy ci na szybkości poczty to niezalecamy włączania tego rozwiązania.

Moduł antyspamowy RBL

Moduł RBL blokuje nadawców z adresów IP, z których został rozesłany SPAM, wykorzystuje w tym celu glonalne czarne listy serwerów. Szeczegóły informacji o tej metodzie znajdziesz RBL. Zdecydowanie zalecamy włączenie tego modułu.

Moduł antyspamowy SPF

Moduł SPF opiera się na mechaniźmie weryfikacji przez serwer pocztowy, czy wiadomość została wysłana z uprawnionego serwera pocztowego dla danej domeny. Każda domena ma zapisane w dns adres obsługującego ją serwera, jeżeli otrzymana poczta nie pochodzi z prawidłowego serwera jest blokowana. Więcej informacji o metodzie: SPF. Zdecydowanie zalecamy włączenie tego modułu.

Jak włączyć system antyspamowy

Aby uruchomić wybrany moduł systemu antyspamowego dla danego konta email należy zalogować się do poczty poprzez WebMail-a . Po zalogowaniu należy wybrać z menu Ustawienia -> Zaawansowane -> AntySpam .

Wejście do Antyspam w WebMail

Następnie należy zaznaczyć pozycję 'Filtr antyspamowy włączony' (moduł SpamAssasin).

Włączenie filtra antyspamowego

W tym miejscu można też uruchomić moduły dodatkowe: RBL (zalecane), SPF (zalecane), Greylist (niezalecane).

Konfiguracja dodatkowych modułów filtra antyspamowego - RBL, SPF i Greylist

Biała i czarna lista - czyli jak dodać wyjątki

Może się zdarzyć, że pewne adresy chcemy wykluczyć z działania systemu antyspamowego. W tym celu po włączeniu modułów antyspamowych można dodawać wyjątki na białą listę. Biała lista adresów email lub całych domen umożliwia pominięcie działania skanera antyspamowego (wiadomości z adresów wpisanych na białą listę / Whitelist nie będą uznawane za spam).

Przeciwne działanie ma czarna lista. Podstawowy system antyspamowy (SpamAssasin) pozwala również na dodawanie adresów lub całych domen na czarną listę. Adresy wpisane na tą Black List / Czarną listę zawsze będą uznane za spam.
Uwaga - jeżeli dodajemy dany adres email / domenę na czarną lub białą listę to należy pamiętać, że system antyspamowy działa w oparciu o dostępną w nagłówku wiadomości sekcję 'Return-Path'. Sekcja ta nie zawsze jest zbieżna z wyświetlanym adresem nadawcy email-a. Więcej informacji w temacie nagłówka wiadomości email i jak go sprawdzić znajdziesz tutaj .

Jako administrator hostingu możesz włączać i wyłączać również filtry poprzez panel WebAs . Administracja z poziomu panelu WebAs umożliwia ci zarządzanie w jednym miesjcu wszystkimi kontami poczty w domenach podpiętych do hostingu.

Zalecana konfiguracja systemu antyspamowego w zależności od konfiguracji serwera poczty przychodzącej POP3 / IMAP

Przypominamy, że konta poczty email na serwerach w Wer.pl można obsługiwać za pomocą protokołu POP3 lub IMAP. Więcej informacji w temacie znajdziesz tutaj.

1. Konfiguracja dla protokołu IMAP

Dla kont skonfigurowanych po protokole IMAP zalecamy ustawienie sposobu oznaczania filtra SpamAssasin na "Przenieś do folderu SPAM". Przy takiej konfiguracji spam będzie gromadził się w oddzielnym folderze o nazwie 'SPAM'.

Przeniesienie niechcianych wiadomości do folderu SPAM

W razie potrzeby niechciane wiadomości email możemy oddzielnie przeglądać w dedykowanym folderze. Przeglądanie zgromadzonych wiadomości w folderze 'Spam' można wykonać zarówno za pomocą WebMaila jaki i dowolnego programu pocztowego połączonego za pomocą protokołu IMAP.

2. Konfiguracja dla protokołu POP3

Dla kont skonfigurowanych po protokole POP3 zalecamy ustawienie sposobu oznaczania filtra SpamAssasin na "Oznakowanie e-maila słowem SPAM".

Oznakowanie niechcianych wiadomości frazą SPAM

W tej konfiguracji dodatkowo na poziomie programu pocztowego można ustawić reguły, aby takie wiadomości zostały przeniesione do innego folderu. Jak to zrobić na przykładzie zalecanego programu Mozilla Thunderbird, znajdą Państwo tutaj.

Profilaktyka - jak chronić swój adres email przed spamem

Jak wszędzie najważniejsza jest profilaktyka. Musimy zadbać o to aby nasz system nie znalazł się w bazach spamerów. Dlatego warto pamiętać, aby nie używać adresu email wpisanego jawnym tekstem na stronie internetowej. Roboty internetowe zczytują takie adresy i wykorzystują je później do rozsyłania niechcianych wiadomości na nasz adres email. Z kolei przy wysyłce korespondencji do wielu adresatów należy używać list pocztowych do rozsyłania masowych wiadomości. Więcej informacji w poniższym artykule.

Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

Dobry, tani hosting w promocji

Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

Napisz do nas:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.