Jak skonfigurować system antyspamowy na serwerze

Co to jest system antyspamowy

System antyspamowy to szereg różnego oprogramowania zainstalowany na serwerze odbiorcy poczty którego zadaniem jest eliminacja niepożądanych wiadomości email na konto poczty elektronicznej użytkownika. Zadanie to realizowane w kilku etapach, a ich połączenie może stworzyć skuteczną barierę eliminającą niechciane wiadomości.

Moduł SpamAssassin

Jednym z najpopularniejszych elementów systemu antyspamowach dostępnych na dobrym hostingu w Wer.pl jest moduł SpamAssassin. Jego zadaniem jest skanowanie wiadomości i punktacja jej poszczególnych wiadomości (nagłówka, fraz w treści, adresu serwera nadawcy, domeny nadawcy i wiele innych). Jeśli suma negatywnych punkótw przekroczy graniczną wartość wiadomość zostanie uznana za spam i wówczas system oznacza ją słowem [SPAM] w tytule wiadomości lub przenosi do odpowiedniego foldera (w zależności od ustawionej opcji o czym poniżej). Więcej informacji o module SpamAssassin. Zdecydowanie zalecamy uruchomienie tego modułu antyspamowego.

Moduł antyspamowy Greylist

Zadniem modułu Greylist jest dostarczanie poczty użytkownika przez serwer dopiero przy kolejnej drugiej próbie dostarczenia wiadomości przez serwer nadawcy. Wykorzystywany jest tu fakt że serwery SPAMerów niemal nigdy nie ponawiają próby wysyłki. Niestety wadą tego rozwiązania jest wydłużenie czasu otrzymywania poczty. Więcej informacji o tej metodzie Greylist. Jeżeli zależy ci na szybkości poczty niezalecamy włączania tego rozwiązania.

Moduł antyspamowy RBL

Moduł RBL blokuje nadawców z adresów IP, z których został rozesłany SPAM, wykorzystuje w tym celu bazę adresów z czarnej listy. Szeczegóły informacji o tej metodzie znajdziesz RBL. Zdecydowanie zalecamy włączenie tego modułu.

Moduł antyspamowy SPF

Moduł SPF opiera się na mechaniźmie weryfikacji przez serwer pocztowy, czy wiadomość została wysłana z uprawnionego serwera pocztowego dla danej domeny. Każda domena ma zapisane w dns adres obsługującego ją serwera, jeżeli otrzymana poczta nie pochodzi z prawidłowego serwera jest blokowana. Więcej informacji o metodzie: SPF. Zdecydowanie zalecamy włączenie tego modułu.

Jak włączyć system antyspamowy

Aby uruchomić wybrany moduł systemu antyspamowego dla danego konta email należy zalogować się do poczty poprzez WebMail-a (adres: http://poczta.twoja_domena.pl) i wybierając w nim z menu Ustawienia -> Zaawansowane -> AntySpam , zaznaczamy pozycję 'Filtr antyspamowy włączony' (moduł SpamAssasin):

Dodatkowo można uruchomić moduły dodatkowe: RBL, SPF, Greylist.
Biała lista - czyli jak dodać wyjątki

Może się zdarzyć że pewne adresy chcemy wykluczyć z działania systemu antyspamowego. W tym celu po włączeniu modułów antyspamowych można dodawać wyjątki na białą listę. Biała lista adresów email lub całych domen umożliwia pominięcie działania działania skanera antyspamowego (wiadomości z adresów wpisanych na białą listę / Whitelist nie będą uznawane za spam).

Przeciwne działanie ma czarna lista. Podstawowy system antyspamowy (SpamAssasin) pozwala również na dodawanie adresów lub całych domen na czarną listę. Adresy wpisane na tą Black List / Czarną listę zawsze będą uznane za spam.
Uwaga - aby dodać dany adres email / domenę na czarną lub białą listę proszę zawsze wziąść pod uwagę, że system antyspamowy działa w oparciu o dostępną w nagłówku wiadomości sekcję Return-Path, która nie zawsze jest zbieżna z wyświetlanym adresem nadawcy email-a. Co to jest nagłówek email i jak go sprawdzić znajdziesz tutaj .

Administrator może włączać i wyłączać filtry również poprzez panel WebAs http://webas.twoja_domena.pl.

Zalecana konfiguracja systemu antyspamowego

1. Dla kont skonfigurowanych po protokole IMAP zalecamy ustawienie sposobu oznaczania filtra SpamAssasin na "Przenieś do folderu SPAM":


2. Dla kont skonfigurowanych po protokole POP3 zalecamy ustawienie sposobu oznaczania filtra SpamAssasin na "Oznakowanie e-maila słowem SPAM":


Tutaj znajduje się opis konfiguracji filtrów antyspamowych w programie Mozilla Thunderbird -> https://wer.pl/Konfiguracja-POP-Thunderbird-AntySpam

Dodatkowo istnieje możliwość dalszej konfiguracji za pomocą reguł w programie pocztowym WebMail np. można skonfigurować sobie regułę, która przeniesie maila ze słowem SPAM w temacie do wybranego folderu -> szczegółowy opis możliwych ustawień reguł

Jak jeszcze chronić swój adres email przed spamem

Warto nie używać adresu email wpisanego jawnym tekstem na stronie internetowej i używać list pocztowych do rozsyłania masowych wiadomości. Więcej informacji w poniższym artykule.

Promocja! Teraz nawet 50% taniej!

Dobry, tani hosting w promocji

Każdy pakiet posiada:

  • nieograniczony transfer,
  • nieograniczona ilość baz danych,
  • nieograniczona ilość stron,
  • panel po polsku i angielsku,
  • nieograniczona ilość domen,
  • nieograniczona ilość kont e-mail,
  • ftp, php, mysql, cron
  • autoinstalator aplikacji itp.

Napisz do nas:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapytaj nas:

Rejestracja domen z Wer.pl - wszystkie domeny w najlepszych cenach.